آلومینیوم

چرا آهن نه؟

در دهه‌ها ورودی، آهن و آلومینیوم به عنوان دو از جمله مهمترین فلزات صنعتی، رشد چشمگیری در استفاده و کاربرد‌های خود داشته‌اند. آهن، با ویژگی‌های

Read More »
Chat GPT

اولین دوچرخه مجهز به هوش مصنوعی

در دنیای پیشرفته امروز، هوش مصنوعی به عنوان یک تکنولوژی بسیار قوی و تحول‌آفرین در حوزه‌های مختلف شناخته شده است. از زمان معرفی اولین دوچرخه

Read More »
دکورال (طرح چوب)

پروفیل آلومینیوم دکورال یا طرح چوب پروفیل آلومینیوم را می توان مهمترین پوشش سطحی نامید. این پوشش ها امروزه در صنعت کاربرد بسیاری دارند و تقریبا در هر گوشه ای از معماری امروزی را نگاه کنید، متوجه وجود پروفیل های آلومینیومی می شوید. پوشش ها طرح چوب، برای پروفیل های آلومینیومی صنعتی، به مثابه‌ی یک لباسی هستند که آن ها را از یکنواختی و تکرار خارج می کنند. با این پوشش ها، می توان از پروفیل های آلومینیومی استفاده های بیشتری کرد و تنوع آن ها را افزایش داد. میهن آلومینیوم غدیر قصد دارد درباره ی پروفیل دکورال توضیحاتی به شما ارائه دهد. پس تا پایان با میهن آلومینیوم غدیر همراه باشید.

فهرست مطالب

پروفیل دکورال یا پروفیل طرح چوب چیست؟

پروفیل دکورال آلومینیوم، طرح ها و سبک های مختلف و متنوعی دارد که در بازار موجود می باشد و آن ها را بر حسب نیاز استفاده می کنند. علاوه بر اینکه تنوع بالایی دارند کیفیت آن ها نیز متفاوت است و از جنس های مختلفی ساخته شده است. پس با این حال منطقی است که این تجهیزات قیمت های متفاوت و گوناگونی نیز دارد. 

در واقع در این فرایند به طور کل لایه هایی از رنگ بر روی سطح لوله های آلومینیومی می ریزد. دلیل آن هم این است که این لوایح استحکام بسیار بالایی دارند و بر روی این لوله ها اضافه می شوند. در واقع فرآیند پروفیل دکورال این فلز را برای کاربرد در صنایع مختلف آماده می کند.

فرایند تولید پروفیل دکورال آلومینیوم

در واقع می توان گفت که این تجهیزات کاربردی، جایگزینی برای چوب ها در صنعت ساخت و ساز می باشند. یعنی در نبود و یا کمبود چوب می توانیم از پروفیل دکورال آلومینیوم برای ادامه فرایند ساخت استفاده کنیم. همانطور که گفته شد دکورال های آلومینیومی با کیفیت و رنگ های متنوع ساخته می شوند و یا توجه به سختی آهن که با عددی بر روی آن مشخص می شود در درون کوره هایی برای پخت آماده می شوند. 

نکته جالب این است که می‌ توانیم خدمات و ویژگی های آلومینیوم را بر روی سایر آلومینیوم ها اعم از پروفیل قوطی آلومینیوم، پروفیل نبشی آلومینیوم، پروفیل لوله آلومینیوم، پروفیل ناودانی آلومینیوم، پروفیل سپری آلومینیوم، پروفیل گرده ماهی آلومینیوم، پروفیل تسمه آلومینیوم و در سطح های تخصصی مانند انواع پروفیل های درب و پنجره آلومینیومی و پروفیل پارتیشن آلومینیومی و …… قابل اجرا می باشند و می توانید از آن ها استفاده کنید.

مراحل ساخت پروفیل دکورال آلومینیوم

اولین قدم برای پروفیل دکورال آلومینیوم، تمیز کاری و یا به اصطلاح پاکسازی آن می باشد. تا برای مراحل بعدی به طور کامل آماده شود. یکی از دلایلی که شستشو انجام می شود به دلیل این می باشد که سطح آلومینیوم باید فاقد چربی و یا مواد کثیف باشد و گرد و خاکی بر روی آن وجود نداشته باشد. 

با این کار در واقع مراحل با دقت انجام می شوند و خروجی محصول یا کیفیت خواهد بود. نتیجه این عملیات باعث می شود که رنگ و یا سطحی که قرار است به صورت لایه بر روی آلومینیوم بنشیند به صورت تمیز و کامل انجام خواهد شد و استحکام آن بالا خواهد رفت.

اما باید توجه داشته باشید که انجام این عملیات برای همه آلومینیوم ها یکسان نمی باشد و با یکدیگر تفاوت دارند. بعد از تمام شدن تمیزکاری و آمدن سطح بر روی آلومینیوم نوبت به رنگ پودری می رسد که به صورت پوششی بر روی سطح آلومینیوم می نشیند. در واقع یکی از ویژگی های مهم این پودر این است که قدرت جذب آلومینیوم را بالا می برد و در این فرایند، آلومینیوم به راحتی می تواند جوهر را در خودش جذب کند. با این عمل انجام شده سطح آلومینیوم در واقع برای عمل دکورال آماده می شود.

استفاده از کوره برای استقامت بیشتر پروفیل دکورال

در قسمت بالا مراحل فرایند پروفیل دکورال مطالعه نمودید. در ادامه باید گفت: بعد از انجام این مراحل پروفیل آماده پخته شدن می شود و به داخل کوره فرستاده می شود که با دمای دویست الی سیصد و پنجاه درجه پخته می شود و در واقع در این مرحله طرح مورد نظر که مختلف می باشد بر روی آلومینیوم می نشیند و نقش و طرح آن شکل می‌گیرد. و بعد از انجام این مراحل پلاستیک از روی پروفیل برداشته می شود.