Mihan-Alunminium-Ghadir-LOGO-1
در این قسمت به معرفی بزرگ‌ترین، تولید کننده‌های ایرانی در زمینه آلومینیوم این فلز پرکاربرد و مهم در کشور و جهان می‌پردازیم.

6 تا از بزرگترین تولید کنندگان آلومینیوم ایران

با بزرگترین تولیدکنندگان آلومینیوم ایران آشنا شوید

با توجه به اینکه آلومینیوم یک آلیاژ مهم و ضروری در صنایع امروزی به شمار می‌رود، تولیدکنندگان آلومینیوم، باید با پیشرفته‌ترین تکنولوژی موجود از بهترین کارخانجاتِ تولید‌کننده آلومینیوم باشند. 

آلومینیوم از عناصری با قابلیت شیمیایی به شمار می‌رود که با علامت Al و با رقم اتمی ۱۳ مشخص است و دارای خاصیت‌های آلیاژی فوق‌العاده‌ای می‌باشد. این فلز همانطور که می دانید ماده اولیه در تولید پروفیل آلومینیوم به حساب می‌آید.

 

این آلیاژ پر کاربرد در صنعت از دیرباز توانسته است با کارایی بالایی در عرصه‌های مختلف ظاهر شود. یکی از امتیاز مهم این فلز این بوده که در مقایسه با دیگر انواع فلز از وزن و ضخامت کمتر و سبک‌تری برخوردار می‌باشد؛ همین موضوع کارایی آلومینیوم را چند برابر بیشتر کرده است. ضمن اینکه این آلیاژ قیمت مناسب‌تری داشته و با دارا بودن دیگر مزیت‌های آن، استفاده از آلومینیوم را در میان اهل صنعت بالا برده است.

 

بنابراین با توجه به کاربرد بسیار این فلز مهم در هر گوشه از زندگی افراد و انسان‌ها، لازم است که تولید آن نیز به میزان قابل توجهی بالا برود. ما در ادامه این مقاله به معرفی بزرگترین تولیدکننده‌های آلومینیوم ایران می‌پردازیم، پس همراه ما باشید.

فهرست مطالب

بهترین تولیدکنندگان آلومینیوم کشور ایران

در این قسمت به معرفی بزرگ‌ترین، تولید کننده‌های ایرانی در زمینه آلومینیوم این فلز پرکاربرد و مهم در کشور و جهان می‌پردازیم:

شرکت آلومینیوم ایران

نمای دور از کارخانه آلومینیوم ایرالکو
نمای دور از کارخانه آلومینیوم ایرالکو

شرکت آلومینیوم ایران، با نام تجاری ایرالکو، از تولید کنندگان برتر ایرانی آلومینیوم محسوب می‌شود که در شهر اراک قرار دارد. این شرکت سازنده بزرگ آلومینیوم در ایران، دارای کارخانه‌ای به مساحت بالای ۵۰۰ هکتار است. 

ایرالکو در طول هر سال چیزی حدود ۱۹ تا ۲۱ تن تولید دارد که سری انواع شمش بدون ناخالصی به صورت T-bar، فلزهای مناسب ریخته‌گری، انواع پلیت‌ها در ابعاد گوناگون، وسایل قابل کارایی در انواع دال و سقف‌های high-technology ایجاد شده است.

هدایت‌ کننده‌های الکتریکی در محدوده ۱۱۰۰۰ واحد و کارگاه‌های تولیدی با مجموع بیشتر از ۲۵۰۰۰۰ نیرو، در صنعت‌های در رابطه با ساخت این آلیاژ در حال انجام کار بوده و تولیدات این کارخانه بر طبق استانداردهای جهانی ساخته می‌شوند که پایین‌ترین میزان آلومینیوم آن ۹۹.۷۰ درصد می‌باشد.

شرکت آلومینیوم المهدی

نماای از کارخانه آلومینیوم المهدی
نماای از کارخانه آلومینیوم المهدی

شرکت سازنده آلومینیوم المهدی، از با قدمت‌ترین تولیدکننده‌های آلومینیوم در کشور می‌باشد. این کارخانه مربوط به تولید این فلز مهم در سال ۱۳۶۹ به عنوان یک شرکت سازنده شراکتی سهامدار ویژه با مقدار سرمایه ابتدایی یک و نیم میلیارد دلار، کار خود را شروع کرد. 

آلومینیوم المهدی شاید یکی دیگر از قدیمی‌های تولید آلومینیوم باشد. این واحد تولیدی در فروردین ۱۳۶۹ در قالب یک مشارکت سهامی خاص با برآورد اولیه هزینه سرمایه ۱.۵ میلیارد دلاری آغاز به کار کرد. هدف این شرکت سازنده آلومینیوم، تولید و عرضه ۱۱۰ هزار تن از این فلز، در ناحیه خاص صنعتی و معدنی آلیاژ خلیج‌فارس در فاصله هجده کیلومتری قسمت غربی، شهر هرمزگان بوده است.

شرکت المهدی از تولیدکننده‌های بزرگ آلومینیوم، تقریباً ده سال بعد با تغییر موقعیت خود تحت عنوان شرکت سهامی عام، در آن هنگام بخش‌های نوینی از واحد‌های تولیدی آلیاژ آلومینیوم را تأسیس کرد. همچنین توانست تولیدات خود را افزایش بدهد که تا چند ساله اخیر این میزان تولید به ۱۱۰ هزار تن رسید و بدین ترتیب در رده تولیدکنندگان آلومینیوم برتر قرار گرفت.

شرکت آلومینیوم هرمزال

نماای از کارخانه آلومینیوم هرمزال
نماای از کارخانه آلومینیوم هرمزال

این شرکت تولیدی آلومینیوم در ناحیه‌ای از شهر بندرعباس قرار دارد که یکی از عظیم‌ترین گنجایش ساخت شمش این فلز مهم را در کشور دارد. این کارخانه سازنده آلومینیوم، در سال ۱۳۸۵ با میزان سرمایه ابتدایی ۸ هزار میلیارد اقدام به کار کرد و با همت پرسنل و نیروهای متخصص خود، در حداقل زمان تقریبی۳ ساله به تولید عظیم با گنجایش ۱۴۰ هزار تن رسید.

شرکت آلومینای ایران

نماای از کارخانه آلومینای ایران
نماای از کارخانه آلومینای ایران

شرکت آلومینای ایران که با نام تجاری آلومینای جاجرم شناخته شده است، از دیگر تولیدکنندگان آلومینیوم با هدف خاص بر تولید شمش آلومینیوم در ناحیه جاجرم می‌باشد. این واحد تولیدی، در ده سال گذشته در رده شرکت‌های زیر شاخه سازمان تامین اجتماعی به شمار رفت.

شرکت آلومینیوم سالکو

نماای دور از کارخانه آلومینیوم سالکو
نماای دور از کارخانه آلومینیوم سالکو

شرکت آلومینیوم سالکو یا با نام شناخته شده آلومینیوم جنوب، یکی از صنایع بورس اوراق بهادار نیز می‌باشد؛ با انگیزه مبدل شدن به یکی از ۴ تولیدکننده با کیفیت آلومینیوم‌ها در منطقه خاورمیانه تاسیس شد. از ویژگی‌های این کارخانه بزرگ سازنده شمش آلومینیوم، شرایط امکان دستیابی به اسکله و بندر جهت ارسال بارهای عظیم آلومینیوم، نام برده شده است.

اهمیت تولید آلومینیوم در ایران

همانطور که بیان کردیم، آلومینیوم با توجه به مزیت‌ها و ویژگی‌های بسیاری که دارد، در عصر جدید از جمله آلیاژهایی بوده که دارای استفاده و کاربرد بالایی می‌باشد. موضوع کارایی بالای این فلز فقط مربوط به کشور ایران نیست، بلکه در سرتاسر جهان آلومینیوم از پر استفاده‌ترین‌ها به حساب می‌آید. 

به همین دلیل تولیدکنندگان آلومینیوم، در همه دنیا با جدیت تمام، همچنین با پیشرفته‌ترین تکنولوژی روز شروع به ساخت و عرضه این فلز پرکاربرد و مهم کردند. 

ضمن اینکه آن را برای داشتن بازار بین‌المللی به کشورهای مختلف صادر کردند. همانطور که می‌دانید کالاهایی که از کشورهای دیگر وارد می‌شوند با هزینه بیشتری برای مشتری تمام می‌شدند، حتی با همان کیفیت مشابه. 

خوشبختانه مبحث تحریم‌ها در کشور ما، قیمت بالای آلومینیوم‌های خارجی نه با چندان کیفیت مرغوبی، تولید کنندگان آلومینیوم ایرانی را بر آن داشت که خود دست به ساختن این فلز با اهمیت بزنند. 

ضمن اینکه بازار داخلی را با کیفیت بهتر و قیمت مناسب‌تر تامین می‌کردند؛ حتی در سطح گسترده بین‌المللی دست به صادر کردن این محصول بزنند. این موضوع باعث شد که چند تولید کننده معتبر و متخصص آلومینیوم، با بهترین امکانات و تجهیزات ساختن این آلیاژ را انجام دهند.

به همین دلیل در چند دهه اخیر، خریداران ایرانی به راحتی و با اطمینان کامل می‌توانند آلومینیوم مرغوب و مناسب صنعت خود را تهیه و خریداری کنند، همچنین از تخفیفات خرید عمده این محصول از تولیدکنندگان داخلی بهره‌مند شوند. 

تولیدکنندگان برتر کشور را که در زمینه تولید آلومینیوم نام بردیم، همگی در سطح استانداردهای بین‌المللی با بهترین ویژگی‌ها این فلز دارای کارایی بسیار بالا را در تعدادهای بالا تولید می‌کنند؛ ضمن تامین کامل بازار داخلی و جلب رضایت مشتری ایرانی در این زمینه دست به صادرات گسترده و موفقی نیز می‌زنند.

 

چگونگی افزایش تولید آلومینیوم در کشور

برای ترغیب اینکه سرمایه‌گذار ایرانی بتواند به تولید موفق آلومینیوم در داخل انگیزه داشته باشد، باید مسائل گوناگونی در نظر گرفته شود که یکی از این موضوعات مهم، حمایت‌های همه جانبه دولت در سطوح مختلف می‌باشد. 

این پشتیبانی‌ها شامل تهیه و در اختیار گذاشتن مواد اولیه با قیمت مناسب و مرغوبیت خوب، توسط تولیدکنندگان درجه یک بین‌المللی است. 

همچنین ارائه یارانه‌های مربوط به انرژی از جانب بخش دولتی می‌باشد؛ مانند تبلیغ نزد دیگر کشورهای خارجی فعال در این حوزه، کمک مستمر به شرایط تولید جهت کم کردن هزینه‌های مربوط به میزان مصرف برق، مواد خام، کارکنان و پرسنل متخصص و استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته و بهتر کردن خط تولید در حال حاضر است.

ضمن آن ایجاد اطمینان برای حمایت‌های مالی موسسات مختلف در جهت دادن وام، با کمترین میزان سود و سرمایه کردن مناسب در این بخش می‌باشد؛ در اختیار گذاشتن قسمتی از سهام شرکت‌های تولیدکننده آلومینیوم به هلدینگ‌های جهانی صنایع، در نظر گرفتن برنامه‌های مناسب و آینده‌نگر برای بالا بردن استفاده این فلز مهم، تا در این صورت تولید داخلی نیز افزایش پیدا کند.

یکی دیگر از مسائل مهمی که تولیدکنندگان آلومینیوم در داخل را به مسیر تولید بیشتر ترغیب می‌کند، این موضوع است که دولت بتواند یک بازار جهانی مناسب و پر درآمد، برای صادر کردن این محصول فراهم کند. هر چند که خوشبختانه ما صادرات موثری به کشورهای همسایه در این حوزه داشته‌ایم.

 

دلایل پرکاربرد بودن فلز آلومینیوم

کارخانه تولید شمش آلومینیوم

یکی از موضوعاتی که تولیدکنندگان آلومینیوم در ایران را با تولید کم مواجه کرده، این موضوع می‌باشد که هنوز در کشور مزایا و ویژگی‌های منحصربه‌فرد این آلیاژ مهم برای افراد جا نیفتاده است؛ همچنین در بسیاری از صنایع و خصوصا در بحث ساخت و ساز از همان فلزات سابق و سنگین وزن استفاده می‌شود. 

در صورتی که که اطلاع ‌رسانی درست و بجا هم افراد را در داخل با قابلیت‌های مهم آلومینیوم آشنا می‌کند و نیز به همین پشتوانه باعث خواهد شد که تولید، توسط تولید کنندگان ایرانی در این حوزه افزایش یابد. 

با توجه به این موضوع مهم ما در این قسمت به معرفی ویژگی‌های فلز مرغوب آلومینیوم می‌پردازیم.

وزن سبک آن

آلومینیوم از دسته فلزاتی بوده که نسبت به دیگر فلزات مثل آهن، فولاد و غیره از وزن بسیار پایین و سبکی برخوردار می‌باشد. بنابراین این موضوع باعث شده است که آلومینیوم در انواع صنایعی مانند ساخت و ساز، هوا فضا، خودرو سازی و… از کارایی بالایی برخوردار شود.

استقامت بالای آن در مقابل خوردگی

آلیاژ آلومینیوم از لایه‌های اکسید شده بسیار خوبی شکل گرفته است که این موضوع باعث مقاومت بالای آن در برابر خوردگی یا زنگ زدگی خواهد شد. این موضوع به دلایل عناصر شیمیایی فوق‌العاده به کار رفته در این فلز می‌باشد.

انعطاف ‌پذیری

یکی از ویژگی‌هایی که می‌توان درباره این آلیاژ پر کاربرد برشمرد این موضوع است که در کنار استحکام بالای آن از قابلیت انعطاف‌پذیری و فرم دهی خوبی برخوردار بوده و این مزیت باعث مصرف بالای آن در انواع صنایع مهم و به روز خواهد شد.

سازگاری با محیط اطراف ما

همانطور که آلومینیوم امروزه در تولید و ساخت انواع محصولات در اطراف ما به کار می‌رود، اما به دلیل قابلیت تجدید پذیری آن، باعث شده است که بتواند مجدداً آن را مورد بازیافت قرار داد. بنابراین قابل استفاده بودن مجدد آن سبب خواهد شد که بتوان این فلز را پر کاربرد خواهد کرد.

و بسیاری از مزیت‌های دیگری که می‌توان به این فلز نسبت داد.

سخن پایانی

همانطور که گفتیم، خوشبختانه در کشور تولیدکنندگان آلومینیوم، با کیفیت بالا و قیمت مقرون به صرفه در حال تولید آن هستند که هم میزان تقاضای بازار داخلی را جوابگو بوده‌اند و هم اینکه در زمینه صادرات نیز توانسته‌اند موفق عمل کنند. اما برای رونق بازار تولید باید خریداران داخلی بیشتر با مزیت‌ها و ویژگی‌های این آلیاژ با قابلیت بالا آشنا شوند.

سوالات متداول

از بزرگترین تولیدکنندگان آلومینیوم ایران می توان به : ایرالکو، المهدی، هرمزال، آلومینای ایران، آلومینیوم سالکو اشاره کرد. 

به علت خواص منحصر به فرد آلومینیوم مانند وزن سبک ومقاومت بالا وهمچنیندسترسی کشور به منابع غنی آلومینیوم.

برای این کار دولت باید بتواند یک بازار جهانی و پر درآمد برای صادر کردن این محصول فراهم کند.

مقالات مرتبط

آلومینیوم

چرا آهن نه؟

در دهه‌ها ورودی، آهن و آلومینیوم به عنوان دو از جمله مهمترین فلزات صنعتی، رشد چشمگیری در استفاده و کاربرد‌های خود داشته‌اند. آهن، با ویژگی‌های

بیشتر بخوانید »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Mihan-Alunminium-Ghadir-LOGO-1
Mihan-Alunminium-Ghadir-LOGO-1
Mihan-Alunminium-Ghadir-LOGO-1