تولید پروفیل آلومینیوم به عنوان یکی از پرمصرف‌ترین و محبوب‌ترین مصالح در تمامی صنایع، یکی از بزرگترین فرآیندهای صنعتی و تولیدی به حساب می‌آید. تولید پروفیل آلومینیوم شامل مراحل و فرآیندهای تخصصی و پیچیده است که در کارخانه‌های بزرگ و مجهز تحت نظر متخصصین این حوزه انجام می‌پذیرد.

امروزه با بالا رفتن تقاضا و کاربرد گسترده این محصول در تمامی صنایع، تولید پروفیل آلومینیوم و کارخانه‌های تولیدکننده آن نیز در سراسر جهان افزایش روز افزونی داشته است. 

البته باید توجه داشت که برای تولید پروفیل آلومینیوم طبق برترین استاندارهای تعیین شده جهانی نیز مانند سایر بخش‌های تولیدی نیاز مند به حضور متخصصین و کارشناسان، تهیه مواد اولیه باکیفیت و دست اول، تجهیزات نوسن، کنترل کیفیت در مرحله به مرحله فرآیندها و … می‌باشد.

همانطور که می‌دانید تولید پروفیل آلومینیوم از جهت ویژگی‌های منحصر به فرد این فرآورده آلومینیومی مانند مواردی چون مقاومت و استحکام بالا خصوصا در برابر رطوبت و خوردگی، وزن سبک و تنوع بسیار بالای آن محبوبیت بسیار پیدا کرده است.

فهرست عناوین

عوامل تاثیر گذار در تولید پروفیل آلومینیوم

بدون شک تولید پروفیل آلومینیوم با وجود برخورداری از مراحل بسیار زیاد در فرآیند خود، از عوامل بسیاری تاثیر می‌پذیرد که مانند تیغی دولبه می‌توانند باعث ارتقای کیفیت محصول تولید شده یا افول کیفیت در مراحل مختلف تولید پروفیل آلومینیوم شوند. برخی از این عوامل تاثیرگذار در تولید پروفیل آلومینیوم شامل موارد زیر هستند:

  • استفاده از مواد اولیه و شمش آلومینیوم درجه یک و فابریک 
  • استفاده از آلیاژ مناسب در ساخت بیلت 
  • دمای بیلت، قالب و … در تمامی روند تولید پروفیل آلومینیوم 
  • سرعت حرکت رمپ در دستگاه اکستروژن 
  • موادشیمیایی مورد استفاده در بخش های آبکاری و عملیات‌های سطحی 
  • رعایت استانداردهای مربوط به محیط کارخانه 
  • بسته بندی مناسب 
  • رعایت استانداردهای پالت گذاری در بارگیری محصول جهت ارسال 
  • و ….

فرآیند تولید پروفیل آلومینیوم

در تولید پروفیل آلومینیوم فرآیندها و مراحل بسیاری دخیل هستند اما اگر بخواهیم به اصلی‌ترین آنها اشاره کنیم باید بگوییم: فرآیند اصلی تولید پروفیل آلومینیوم با نام پرس اکستروژن یا اکسترود شناخته می‌شود. 

بهترین توضیح و توصیف برای فرآیند پرس اکستروژن تشبیه آن به بازی خمیربازی است. به این صورت که بیلت آلومینیومی گرم و خمیری شده از طریق فشار هیدرولیکی از قالب اکستروژن عبور داده می‌شود و از سمت دیگر دستگاه پرس اکستروژن و  قالب آن، پروفیل آلومینیومی کاملا مصبق با قالب مودرنظر خارج می‌شود. 

در واقع البته همانطور که گفتیم تولید پروفیل آلومینیوم تنها با اکستروژن ختم نمی‌شود. پس بیایید با  روند تولید پروفیل آلومینیوم آشنا شویم:

مراحل تولید پروفیل آلومینیوم

پیشتر اشاره کردیم که تولید پروفیل آلومینیوم خود فرایندی با مراحلی گوناگون و پیچیده است که هر کدام از این مراحل بخشی از خدمات پروفیل آلومینیوم کارخانه‌های ما در میهن آلومینیوم غدیر را شامل می‌شود. در ادامه تک به تک مراحل تولید پروفیل آلومینیوم را بررسی خواهیم کرد:

ریخته‌گری (ساخت بیلت آلومینیوم)

اولین مرحله برای تولید پروفیل آلومینیوم بدون شک تهیه مواداولیه مورد استفاده در تولید این محصول است که بیلت آلومینیومی نامیده می‌شود. درواقع بیلت استوانه‌ای با قطر و ابعداد مشخص است که از آلومینیوم و دیگر آلیاژهای مدنظر تشکیل شده است و به عنوان مواد اولیه وارد دستگاه پرس اکستروژن می‌شود. 

در مرحله ریخته‌گری بیلت، شمش آلومینیوم به همراه آلیاژهای مشخصی وارد کوره شده و پس از دوب وارد حوزچه‌های ریخته گری می‌شود تا بعد از خنک شدن به بیلت آلومینیومی تبدیل شود.

پیش گرم کردن بیلت آلومینیوم

مرحله دوم تولید پروفیل آلومینیوم به این شرح است که؛ بیلت آلومینیومی تولید شده در کوره‌ای گرم می‌شود تا به دمای بین ۵۰۰ – ۴۵۰ درجه سانتی گراد برسد و به حالت خمیری دربیاید؛ به این مرحله پیش گرم بیلت می‌گویند. 

برای تولید پروفیل آلومینیوم در مراحل بعدی این بیلت پیش گرم شده، حالا که به دمای مناسب تولید رسیده، درون دستگاه اکستروژن قرار می‌گیرد.

پرس اکستروژن

اساسی‌ترین مرحله در تولید پروفیل آلومینیوم اجرای پرس اکستروژن است که بر روی بیلت پیش گرم شده و توسط دستگاه اکسترودر انجام می‌گیرد. 

در این مرحله بیلت آلومینیومی پیش گرم شده در رامپ دستگاه قرار گرفته و با کمک فشاری هیدرولیکی به سمت قالب اکستروژن طراحی شده پیش رانده می‌شود. بیلت خمیری شده از داخل قالب عبور کرده و پروفیل آلومینیوم به شکل قالب از سمت دیگر دستگاه خارجی می‌شود.

انتقال به تخت‌های خنک کننده

پس از آن پروفیل اکسترودی که از قالب خارج شده است توسط دستگاه اتوماتیکی به نام پولر به روی تخت‌های خنک کننده کشانده می‌شود تا به دمای محیط برسند.

صاف کردن پروفیل‌های تولید شده و برش دادن آنها

پس از رسیدن به دمای محیط، پروفیل‌های آلومینیوم تولید شده به کمک دستگاهی کشیده می‌شوند تا سطحی صاف و بدون تابیدگی داشته باشند. این بخش از فرآیند تولید پروفیل آلومینیوم کمک می‌کند تا پروفیل‌ها به صورت صاف و یکنواخت طبق استانداردهای مورد نظر در آیند.

کوره ایجینگ

شاخه‌های پروفیل‌های آلومینیومی تولید شده پس از صاف شدن بر روی سینی‌هایی چیده می‌شوند تا به جهت افزایش استحکام و سختی آنها، وارد کوره ایجینگ شوند. 

پس از استخراج محصولات تولیدی از کوره ایجینگ، تولید پروفیل آلومینیوم به اتمام می‌رسد.

 البته به یاد داشته باشید که محصول به دست آمده در این مرحله پروفیل آلومینیوم خام است. پس از این می توان عملیات‌های سطحی یا جانبی دیگری نیز بر روی محصولات اجرا کرد که هر کدام از آنها بستگی به خواست و سفارش مشتری دارد.